Friss hozzászólások

Összes bejegyzés


A bagdadi tolvaj 1940.
A bíborszínű virág 1977.
A borsószem hercegkisasszony 1976.
A bűvös erdő 1978.
A csengő-bongó fácska 1957.
A csodálatos jávorfák 1981. *
A csodálatos tűzszerszám 1959.
A dicsekvő varga 1979. *
A Dongó Őrs kalandjai 1980.
A dzsungel könyve 1942.
A fazék 1988.
A gőgös hercegnő 1952.
A harmadik herceg 1982.
A három jószívű rabló 1979. *
A három kövér 1984.
A hegy gyomrában 1981-82.
A herceg és a csillaglány 1979.
A hercegnő és a repülő varga 1987.
A hetedik út titka 1982.
A Hétfejű Tündér
A hétpettyes lovag 1981. *
A kék fényű lámpás 1976.
A kék madár 1976.
A képernyőn innen és túl..., avagy látogatás az MTVA székházába
A király új ruhája 1987.
A kis hableány 1976. (cseh)
A kis hableány 1976. (orosz)
A kis Muck története 1953.
A kisfiú meg az oroszlánok 1977. *
A láperdő szelleme 1984.
A libapásztorlány 1988.
A medvebőrös ember 1985.
A Napkirály három aranyhajszála 1982
A név kötelez…
A Palacsintás király 1973. *
A ragyogó sólyom 1975.
A repülő fiú 1984.
A rézhegyek királynője 1976.
A sóherceg 1982.
A szépséges Varvara 1969.
A világ közepe
Adni, kapni jó 1979.
Ágacska 1984. *
Aladdin csodái 1961.
Aladdin csodalámpája 1966.
Ali baba és a negyven rabló 1954.
Álombolt 1988. *
Aprónépek 1981-82.
Aranyhaj 1973.
Aranykezű Mária 1960.
Az aranyagancs 1972.
Az eltüsszentett birodalom 1956.
Az Esőtündér 1976.
Az ezernevű lány 1979.
Az ördög három aranyhajszála 1977.
Az őrülten szomorú hercegnő 1968.
Bajuszverseny 1973.
Bambi gyermekkora 1985.
Barackvirág 1983. *
Békaherceg 1988.
Bolondok bálja 1978.
Bors néni 1981. *
Boszorkányszombat 1983.
Búbos vitéz 1983.
Buci királyfi megpróbáltatik 1985. *
Buratino kalandjai 1975.
Cigánykerék 1981-1990
Ciki, te boszorkány
Csaló az üveghegyen 1976. *
Csillaglány 1984.
Csillagok küldötte 1978.
Csipkerózsika 1987.
Csipkerózsika 1989.
Csizmás kandúr 1988.
Csodakarikás 1984.
Csodatopán 1984.
Csörgősipka 1980-1982. *
Egészséges, mint a makk 1979.
Egyszer volt országok meséi…
Eltüsszentett birodalom 1985.
Ezt néztük 32 éve
Fürkész történetei 1983. *
Gyalogbéka 1985.
Gyalogcsillag 1983. *
Gyermekkorunk kincsei
Hagyma kontra Hagymácska
Hagymácska 1962. *
Hagymácska 1982. *
Három mogyoró Hamupipőkének 1974.
Három szabólegények 1982. *
Hatan a világ körül 1972.
Hétpettyes emlékek
Hófehérke 1961.
Hófehérke és a hét törpe 1988.
Hogyan ébresszük fel a királylányokat? 1978.
Hókirálynő 1964.
Hókirálynő 1966.
Holle Anyó 1963.
Holle anyó 1985.
Hópelyhecske 1969.
Hüvelyk Matyi 1958.
Időlabirintus 1981.
Jancsi és Juliska 1987.
Jégapó 1984.
Keménykalap és krumpliorr 1974.
Kicsi a Bors 1983-85. *
Kincsvadászat
Kirgyola, bergyola, belzebubbancs...
Kis Kolozs meg Nagy Kolozs 1988.
Kővirág 1946.
Kutyánszky Kázmér,a versíró kutya 1987.
Lábus postás 1978.
Lajos, Lali, Lala
Látogatók 1981-83.
Libapásztorlány a kútnál 1979.
Maskarák 1981.
Mese az ágrólszakadt igricről 1981. *
Mese Szaltán cárról 1966.
Meseérzés…
Mi-Tu-Ház 1989.
Mihaszna, a legbátrabb lovag 1982.
Mikkamakka, gyere haza! 1982. *
Muzsikus Péter kalandjai 1966.
Nem csak a Retro-korszaké a világ...
Orrom krumpli, hajam kóc
Óz, a csodák csodája 1939.
Pinokkió 1978.
Pintyőke cirkusz, világszám! 1980.
Piroska 1962.
Piroska és a Farkas 1989.
Rajzolj, mesélj, játssz velünk! 1979.
Rest Miska 1981. *
Rigócsőr király 1984.
Ruszlán és Ludmilla 1972.
Skatulyácska királykisasszony 1985. *
Stáblista…
Svédcsavar 1975.
Szegény Dzsoni és Árnika 1983.
Szélkötő kalamona 1982.
Szélkötő kalamona 1983.
Szellem a toronyházban 1981-82.
Szervusz, Szergej! 1979-1986. *
Szórakaténusz szó-porond 1977-1988.
Tau bácsi 1969.
Tél Apó 1964.
Tényleg a csillagok küldték!
Tévé Ovi 1972.
Tizenkét hónap 1972.
Tom Sawyer kalandjai 1978.
Tündér Lala 1981. *
Utánam, srácok! 1975.
Utazás Hóperenciába 1972. *
Valami nem stimmel…
Vendégünk: Geszty Glória színművésznő
Vendégünk: Gyuris Tibor színművész
Veronika és a bűvös zsák 1972.
Virgács 1979. *
Virgácsot a TV-nek!
Zsebtévé


Geszti Glória színművésznő

Geszti Glória színművésznő

Geszty Glória színművésznő pályáját a Déryné Színházban kezdte. Játszott a Madách Színházban, a Békés Megyei Jókai Színházban, az Arany János Színházban, a Karinthy Színházban, az Evangélium Színházban, 1993 óta a Ruttkai Éva Színház társulatának tagja, emellett a Digi Televízió szerda esténként jelentkező egészség-, életmód- és kulturális műsorának, a Tea Glóriával című magazinnak a szerkesztője és háziasszonya.


– Kedves Glória, kérjük, meséljen arról, minek vagy kinek köszönhető, hogy a színészi hivatást választotta!

Első, nagyon korai színházi és filmes élményeim hatására, hiszen szüleim is művészemberek voltak: anyukám dalénekes, édesapám festőművész. Természetes volt, hogy színházba járunk, közösen rádiót hallgatunk. Két és fél évesen beírattak balettórára. A házban már gyerekként színdarabokat játszottunk az azóta szintén színészként ismertté vált Kassai Károllyal.
Akkoriban kedvenc színészem volt Horváth Tivadar. Később sokat idézgették a kijelentésemet, hogy ha nagy leszek, én is színésznő leszek, és Horváth Tivadar lesz a férjem.

– Számos filmben és színházi darabban játszott, és játszik jelenleg is. Emlékezetes alakítást nyújtott a Hagymácska című mesejátékban (az ebben nyújtott alakításáért a Magyar Televízió nívódíjában részesült), láthattuk a Hétpettyes lovag legkisebb hangyájaként, játszott a Csodatopán és a Három kövér című mesejátékokban, a Tizenhat város tizenhat lánya című filmben,  a Hoféliában Gertrúd szerepében, több operettben, az Evangélium Színház tagjaként Az ember tragédiájában…

Igen széles a paletta. Mely szerepek állnak Önhöz a legközelebb?

Tényleg széles a paletta. Igazi kihívás volt Hagymácska.
Teljesen más műfaj, de nagyon szerettem a Varázskeringő operett Hegedűs Franciját. Ez szubrett szerep.
Megint más műfaj József Jolán szerepe Síposhegyi Péter József Attiláról írt drámájában.
Az utóbbi idők legnagyobb élménye pedig Az ember tragédiája, melyben egyetlen este a legkülönbözőbb karaktereket játszhattam el.

– Klubunk indulásakor a tagok gyermekkoruk legkedvesebb mesejátékáról szavazhattak. Igen nagy aránnyal a Hagymácska végzett az első helyen.
Eljut-e ma Önhöz az a határtalan lelkesedés, ami jelenleg is körüllengi ezt a mesét? Érzi-e, milyen meghatározó élményt nyújtott az akkori gyerekeknek?

IMG_0005Rendkívül örülök, hogy ennyi idő után a nézők nemcsak emlékeznek ránk, de első helyre is helyeztek minket. A rendezővel, Katkics Ilonával tartom a kapcsolatot, fel-felelevenítjük az emlékeinket. A kilencvenes években még ismételgették a felvételt, ami újabb generációnak is élményt jelentett.
Kellemes meglepetést jelentett már az is, amikor először olvastam a közelmúltban a nézők internetes visszaemlékezéseit. Mennyien tartották fontosnak, hogy megírják, mit jelent Hagymácska számukra! Egy másik internetes oldalon például ezt írták: „Ma sem felejtjük az akkori színházi élményt. Köszönjük Hagymácska.” Sokak nem is tudják az igazi nevemet, csak annyit, hogy Hagymácska.
Egyszer az Andrássy úton mentem elgondolkodva, amikor ismerős dallam ütötte meg a fülemet. Hát előttem egy anyuka kézen fogva a két fiával  a Hagymácska dalt énekelgette!

Talán nem véletlen, hogy a legkülönbözőbb árucikkeknek is ezt a jól csengő nevet adták. Például láttam Hagymácska felvágottat, sőt, még kft.-t is.

– Milyen emlékeket őriz a Hagymácskáról, a próbákról, az előadásról, a gyerekközönségről? Van-e valamilyen történet, kulisszatitok, amit szívesen megosztana velünk?

A Hagymácska korabeli műsorfüzete, ami valójában egy szines kendő

A Hagymácska korabeli műsorfüzete, ami valójában egy szines kendő

Ez életem egyik legboldogabb emléke. Élveztem magam is a szerepet a betanulásától kezdve.
A tévéjáték a Békés Megyei Jókai Színház és a tévé közös produkciója volt. Ma már, a számtalan tévécsatorna világában szinte elképzelhetetlen, hogy akkor fiatal színésznőként egy mesejáték bemutatásakor hirtelen az országos figyelem középpontjába kerültem, számtalan szívmelengető reakciót kaptam évekig. Nemcsak a gyerekek rajongtak ezért a furfangos, kedves és persze diadalmaskodó mesefiguráért, de a szüleik is. A televízió nívódíjának nagyon örültem, mert az elismerés mindenkinek jólesik.

A próbaidőszak első két hete nehéz volt, mert a szöveget szinte a vonaton tanultam meg Budapest és Békéscsaba között ingázva. Nagyon nagy élmény volt, amikor az összes zenei anyagot a Magyar Rádió vette fel kiváló minőségben, és először jártam rádióstúdióban.

A filmes élet egyik legnehezebb pillanatát is ekkor éltem át. Még nem tudtam, hogyan veszik fel az egyes jeleneteket. A börtönmonológot kezdtük felvenni. Odatettem egész megkínzott Hagymácska lelkemet, s az utolsó sóhajnál hallom: „vegyük újra, mert akadozott a felvevő”. Teljes tudásomat ismét beleadtam. Megint csak megállították: „miért nem húzták be az egeret?” Na, ezt hadd magyarázzam meg. A pincebörtön félelmetes, patkány nagyságú egerei nem voltak mások, mint az akkor közkedvelt műanyag bogárhátú kisautók papírmasé egérré változtatva. Ezeket a kellékesnek egy adott mondat végére a színfalak mögül damilon kellett behúznia a börtönpadlóra.
Na sebaj, kezdjük megint elölről. Teljes odaadással ismételtem – de még vagy ötször újra kezdtük. Hol egy mikrofon lógott be, hol valaki átment a színen. Na ebből elég – gondoltam. Most csak úgy odadobom a monológot, és ha minden rendben lesz, elmondom ismét mindent beleadva. Erre Katkics Ilona felkiáltott: „Köszönöm! Megvettem!” Így aztán éppen az a felvétel került a filmbe, amelyet nagyon lazára vettem. Elsírtam magam, de Ilona odajött, átölelt: „Ugyan már! Remek voltál!”

Egy másik kulisszatitok, amihez képet is mutatok. Még a főpróbán is így nézett ki Hagymácska, ilyen kis csutak haja volt. Bevallom őszintén, én ezt szerettem jobban. Lakatos Vera, a színház fodrásza találta ki, de az egyébként szintén kitűnő munkát végzett jelmeztervező az egységes megjelenéshez ragaszkodott. Így az én fejemre is hagymasapka került.

IMG_0006-1024x7281

– Néhány kivételtől eltekintve a régi nagy mesejátékokat nem vetíti a televízió, nem lehet megvásárolni DVD-n sem, és újakat sajnos nem készítenek (pedig a mi gyerekeinknek is szüksége lenne korszakot meghatározó, látványos, értékes mesefilmekre, mesejátékokra).

Véleménye szerint mi az oka ennek?

Én is örülnék, ha az üzletekben kapható lenne. Annyi régi filmes és televíziós sikert adtak már ki, néhány darabot többféleképpen is. A Hagymácskának azonban csak az orosz rajzfilmváltozatát lehet kapni. Ha ekkora igény van rá, biztosan nem maradna a polcokon.

– Végezetül mit üzen a mesefilmek, mesejátékok rajongóinak, klubunk tagjainak?

Maradjunk meg lelkünkben gyerekeknek, és ne csak őrizgessük az emlékeinket, adjuk is tovább őket az utánunk következő generációknak.

Ezért vagyok hálás a Retro Meseklubnak, hiszen őrajta aztán nem múlik, jó nagy részt vállal e feladatból, igazi társasági oldalt teremtett.

 

Köszönjük szépen a beszélgetést és a fényképeket, további jó egészséget, szép sikereket, boldog életet kívánunk!


Retro Meseklub


Facebook hozzászólások

Hozzászólás

Vendégünk: Geszty Glória színművésznő bejegyzéshez 9 hozzászólás

 • Dr. Bényi Árpádné :

  Glória ,kedves!Örömmel olvastam a szép emlékekről. Pedagógusként nekem is emlékezetesek bájos alakításaid, melyet úgy élveztek az akkori gyerekek. Mi jut a maiaknak???
  Pályamódosításod is sikeres, mind ehhez kívánok sok örömet, egészséget!
  B. Mari

 • Földváriné B. Gabriella :

  Meleg szívvel olvastam ezt az interjút, mert egyik legkedvesebb gyerekkori mesejátékom legkedvesebb szereplőjéről szól! Ha valaki megkérdezné, mi volt a legemlékezetesebb, legmaradandóbb mese a gyerekkoromból, az első 3 válaszban benne lenne!!!! (a Futrinka utca és a Kunkori és a kandúrvarázsló mellett). Nagyon sok mindenre emlékszem belőle, pedig nagyon régen láttam, de talán nem véletlen, hisz azok az elmények maradnak az ember emlékezetében, amik akkor nagy hatással voltak rá.
  És a Hagymácska rám nagyon nagy hatással volt, emlékszem, itthon batyut köttettem egy faágra, úgy énekeltem a dalocskát, és voltam Hagymácska!
  Valahol itt kezdődött a rajongásom a színházak iránt!
  De hát Geszty Glóriának nem csak a Hagymácskáról szól a munkássága, nekem volt szerencsém több darabban és filmben is látni, és szívből gratulálok Önnek, mert igazán tehetséges, sokoldalú művésznőnek “ismertem meg”!
  Várok még további ilyen érdekes és tartalmas írásokat (mindet elolvastam, amit itt találtam, és kivétel nélkül nagyon tetszett mindegyik!!!!), és sok örömet, jó egészséget kívánok mindannyiójuknak!!!

  Gabriella

 • Márti :

  Hihetetlen élmény volt olvasni a cikket, és a hozzászólásokat nem kevésbé:-)
  Szerintem a többiek nevében is szólhatok és köszönthetem a kedves Művésznőt köreinkben! Engedje meg, hogy csodálatomat fejezzem ki a Hagymácska megformálásáért, ami örökre megmaradt bennem, mert Ön, Glória ezzel a szereppel egy megváltoztathatatlan maradandót alkotott, és felnőttként újra nézve a mesejátékot, könnyeket tudott csalni a szemembe.

 • Glória :

  Kedves Zsolt Attila, Krisztina Kuksi és Zsuzsa!

  Nagyon jól esett Nekm ez most. Kicsit fáradtan, gondterhelten jöttem haza a stúdióból (Szerda esténként van a TEA GLÓRIÁVAL a DIGI Tv-n), s várt az üzenet, hogy megjelent az interjú, sőt örömmel fedeztem fel, hogy hozzászólások is vannak.
  Ritka az ilyen gyors visszajelzés, hiszen az újságoknál nem tudjuk, mit szól majd hozzá a közönség, az olvasó.
  Itt is féltem egy kicsit belekezdeni, de annál boldogabb voltam, ahogy egyre tovább és tovább olvastam.
  Először is köszönöm a jókívánságokat, tényleg előre visznek!
  De aminek még jobban örülök, hogy sokan gondolkozunk hasonlóan és sok közös témánk van. Ha pedig összefogunk, megreformálhatjuk ezt a mai sekélyes, ránkerőltetett mesekultúrát. Köztünk színészek között is sokan munkálkodunk ezen, Rák Kati például készül egy szép dalokkal terkított meselemezt kiadni. Májusban nyitja meg kapuit a felújított Ruttkai Éva Színház, azt hiszem ott pont egy mesedarabban fogok majd kezdeni.
  Mindnkinek jó éjszakát és szép holnapot kívánok:
  Geszty Glória

 • K.Zsuzsa :

  Nagyon szeretem ezeket a cikkeket, a Hétpettyest is nagy élvezettel olvastam, és ezt is (meg a többit is). Mindkét mese gyerekkorom meghatározó élménye volt, és nagyon jó bepillantani a kulisszák mögé!!! Vagy egyáltalán csak olvasni róla, ha már újra megnézni nem lehet!
  Sajnos én is azok közé tartozom, akik nem emlékeznek a Művésznő nevére, hisz óvodás vagy kisiskolás lehettem, mikor a Tv-ben láttam, de a hagya-hagya-hagymácska dalt mai napig el tudom énekelni, és közben egy nagyon kedves arcú, mosolygós, táncikálós Hagymácska rémlik fel bennem.
  Elsők között lennék, ha meg lehetne vásárolni ezt a mesét, nagyon szeretném megmutatni a gyerekeimnek!
  Sok ilyen jó cikket, interjút kívánok még erre az oldalra, a Művésznőnek pedig további sikereket a munkájában és az élet más területén!

  Zsuzsa

 • Kuksi :

  Én is köszönöm, hogy “eljött közénk” és megosztotta velünk emlékeit, gondolatait. Személyesen pedig külön örülök a tanácsának, hogy maradjunk meg lélekben gyerekeknek. Ezzel megerősített abbéli hitemben, hogy nem kell ezt szégyellni. Ugyanis én bizony az maradtam még így ötvenes koromban is. )
  További jó munkát és sok sikert kívánok!

 • Szász Krisztina :

  A riport olvasása közben újra megelevenedik bennem minden Hagymácskához köthető szép emlékem! Feledhetetlen élmény volt az előadás. Ez a műsorfüzet pedig igazi kuriózum!!
  Köszönet a tartalmas riportért!

 • Attila :

  Talán az első és egyetlen mesejáték amely bennem is megmaradt, a mai napig emlékszem a dalok többségére. Élvezettel olvastam a riportot, örülök hogy a Művésznő is hasonló állásponton van mindannyiunkkal. Várom a további szép emlékeket, Művésznőnek jó egészséget és további sikereket, az oldalnak pedig hasonlóan színvonalas riportokat kívánok!

 • Zsolt :

  Jól emlékszem erre a mesejátékra, nagyon szerettem, mély nyomokat hagyott bennem! Nagyon jó lenne, ha újra levetítené a televízió! Ilyen mesék kellenének a mai gyerekeknek is, nem a sok távolkeleti és amerikai marhaság!

  Kedves Művésznő, jó volt olvasni Önről! Minden jót kívánok!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

TV ÚJSÁG

Retro gyerektartalmakkal a következő TV csatornákon találkozhatunk, figyeljétek a műsorújságokat!

- Filmbox Family: külföldi élőszereplős mesefilmek

- Paramount Channel: külföldi élőszereplős mesefilmek

- M2 Gyerekcsatorna: retro rajz-és bábfilmek

- M3 Retro csatorna: külföldi ifjúsági sorozatok

***********************************

Jelenleg és hamarosan a következő műsorok láthatók ezeken a csatornákon:

Filmbox Family


Paramount Channel


M2 Gyerekcsatorna


M3 Retro csatorna